Skontaktuj się ze mną

Aktualności

Dla-mnie-pamiec-Katynia-jest-jak-niegojaca-sie-otwarta-rana-ktora-nie-przestaje-bolec-Musimy-byc-tej-pamieci-straznikami

„Dla mnie pamięć Katynia jest jak niegojąca się otwarta rana, która nie przestaje boleć. Musimy być tej pamięci strażnikami!”

W 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i zsyłki Rodzin Katyńskich oraz Kresowian na Sybir - jak co roku - podczas ceremonii upamiętniającej ofiary katyńskiego mordu wraz z Wojciechem Bogajewskim - Prezesem Stowarzyszenia „Katyń”, Marianem Macutkiewiczem - Prezesem wielkopolskich struktur Związku Sybiraków oraz Zenonem Wechmannem - reprezentującym organizacje i stowarzyszenia kombatanckie złożyłem symboliczne biało – czerwone wiązanki kwiatów i zapaliłem znicze przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu.

Dolozylismy-14-mln-zlotych-do-zakupu-nowoczesnego-urzadzenia-do-leczenia-nowotworow

Dołożyliśmy 14 mln złotych do zakupu nowoczesnego urządzenia do leczenia nowotworów

Dzisiaj uczestniczyłem w konferencji online, zorganizowanej przez nasze centrum onkologii w Poznaniu. Spotkanie służyło poinformowaniu o super nowoczesnym zakupie Wielkopolskiego Centrum Onkologii, które będzie miało już drugi CyberKnife, czyli nóż cybernetyczny, służący do leczenia najtrudniejszych przypadków nowotworów. Na ten właśnie nowoczesny akcelerator do radioterapii przeznaczyliśmy z budżetu Województwa Wielkopolskiego 14 mln złotych, a 14,5 mln zł pochodziło ze środków własnych Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Nagrody-i-stypendia-dla-najlepszych-w-dziedzinie-kultury

Nagrody i stypendia dla najlepszych w dziedzinie kultury

Mogę już Państwu przedstawić nazwiska laureatów przyznawanej od 2005 r. nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury za 2020 r. oraz stypendystów w dziedzinie kultury na 2021 r. Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego otrzyma 10 osób, a stypendia – 37.

S-Malgorzata-Chmielewska-laureatka-Wielkopolskiej-Nagrody-im-Ryszarda-Kapuscinskiego

S. Małgorzata Chmielewska laureatką Wielkopolskiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Pochodząca z Poznania Siostra Małgorzata Chmielewska została laureatką Wielkopolskiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2020 r., przyznawanej „za czynienie dobra”. Dziś powiadomiłem Siostrę o tym, przesyłając jej list gratulacyjny. Myślę, że s. Małgorzaty nie trzeba przedstawiać – od lat jest znana ze swej pracy na rzecz ludzi wykluczonych. Dzieli się dobrem i niesie miłość najsłabszym – odrzuconym, obolałym, niekochanym.

Wielkopolskie-Powodzenia-Panie-Prezydencie-BIDEN

Wielkopolskie „Powodzenia, Panie Prezydencie BIDEN!”

Z radością i nadzieją witam inaugurację kadencji Prezydenta Joe Bidena. Radość wynika z przekonania, iż przywróci on wizerunek USA jako państwa będącego wzorcem demokratycznych rządów. Państwa budującego relacje z sojusznikami oparte na wspólnych wartościach, nie zaś bezwzględnych interesach.

Oddalismy-hold-naszym-bohaterom-w-102-rocznice-wybuchu-Powstania-Wielkopolskiego-1918-1919

Oddaliśmy hołd naszym bohaterom w 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919

Jak co roku razem z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego byliśmy organizatorami głównych poznańskich uroczystości w ramach obchodów 102. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Tym razem – ze względu na pandemię – celebrowaliśmy to najważniejsze wielkopolskie święto w skromnej formie. Dziękuję wszystkim, którzy w różny sposób przyczynili się do przygotowania tego szczególnego wydarzenia, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Wsparcie-unijne-z-WRPO-2014-na-ochrone-przyrody-i-edukacje-ekologiczna

Wsparcie unijne z WRPO 2014+ na ochronę przyrody i edukację ekologiczną

Podpisałem cztery umowy na dofinansowanie unijne przedsięwzięć, które realizować będą gminy Rokietnica, Pleszew i Komorniki oraz Powiat Gnieźnieński. W sumie unijne wsparcie dla tych beneficjentów wyniesie blisko 3,7 mln złotych. Dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ dotyczy projektów związanych z ochroną przyrody i edukacją ekologiczną (Poddziałanie 4.5.4). Pokazujemy kolejny obszar interwencji unijnej. Ten związany jest z ochroną i zachowaniem środowiska naturalnego, w tym edukacją ekologiczną. Takie działania, choć ich efekty nie zawsze widoczne są od razu, tu i teraz, zaprocentują niewątpliwie dla przyszłych pokoleń.

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od ponad 30 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Europejskiego Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.