Skontaktuj się ze mną

Aktualności

Realne-wsparcie-w-walce-z-epidemia

Realne wsparcie w walce z epidemią

Wybuch epidemii COVID-19 stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Prowadzone działania, głównie w szpitalach Wielkopolski, mające zminimalizować skutki przebiegu epidemii, wymuszają konieczność zagwarantowania przede wszystkim niezbędnego sprzętu oraz środków ochrony osobistej, co skutkuje ogromnym obciążeniem finansowym tych jednostek. Część placówek ochrony zdrowia nie posiada wystarczających zasobów lokalowych i ludzkich do realizacji niniejszych badań. Potrzebują naszego wsparcia.

Odslonieto-tablice-upamietniajaca-prof-Jerzego-Regulskiego

Odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Jerzego Regulskiego

6 marca wraz z Maciejem Kozikiem, Prezesem Zarządu stowarzyszenia Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych oraz prof. Jerzym Stępniem odsłoniliśmy tablicę upamiętniającą prof. Jerzego Regulskiego – twórcę odrodzonego samorządu gminnego. Zawisła ona na froncie budynku przy ul. Sienkiewicza 22 w Poznaniu, w którym mieści się siedziba stowarzyszenia. Miałem szczęście uczestniczyć w budowaniu samorządu terytorialnego w Polsce niemal od początku, na wszystkich jego szczeblach. I muszę przyznać, że to właśnie te pierwsze, najtrudniejsze przecież lata, nie miały sobie równych. Bo tak ogromnego entuzjazmu i zaangażowania społecznego nie udało się osiągnąć już nigdy później. Budowaliśmy przecież dla siebie, z przekonaniem, że musi się udać. I się udało! To właśnie reforma samorządowa uważana jest za najbardziej udaną w procesie polskiej transformacji. Jej architektami byli profesorowie Jerzy Regulski, Jerzy Stępień i Michał Kulesza.

swietujemy-partnerstwo-z-Hesja

Świętujemy partnerstwo z Hesją!

Każda moja wizyta w Hesji jest kolejnym świadectwem bliskich i serdecznych kontaktów pomiędzy naszymi regionami, które pogłębiamy i pielęgnujemy już od dwóch dekad! Miło było znów spotkać się z Premierem Hesji Volkerem Bouffier w tym Kraju Związkowym.

Polska-druzyna-w-Europejskim-Komitecie-Regionow-w-nowej-kadencji-2020-2025

Polska drużyna w Europejskim Komitecie Regionów w nowej kadencji 2020 - 2025

Kolejny już raz zostałem jednogłośnie wybrany wiceprzewodniczącym Europejskiego Komitetu Regionów (EKR) i przewodniczącym polskiej delegacji narodowej na kadencję 2020-2025. Jestem zaszczycony mając w składzie naszej „drużyny” tak wielu znakomitych samorządowców, marszałków, prezydentów miast, starostów, burmistrzów i wójtów. Zaczynamy z optymizmem nową kadencję Komitetu w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Chcemy wspólnie z przedstawicielami innych europejskich samorządów zadbać o dobra przyszłość Unii Europejskiej i wszystkich jej obywateli, w warunkach poszanowania praw obywatelskich i zasad demokracji. Członkiem EKR jestem od 2006 roku, przewodniczącym polskiej delegacji od 2008, a od 10 lat wiceprzewodniczącym tego gremium.

Mamy-Strategie-rozwoju-wojewodztwa-wielkopolskiego-do-2030-roku

Mamy Strategię rozwoju województwa wielkopolskiego do 2030 roku!

Sejmik przyjął Strategię rozwoju województwa do 2030 roku. Dokument jest swoistą mapą drogową dla Wielkopolski na najbliższe 10 lat! Cieszymy się z dużej aktywności społecznej w procesie jej przygotowania. Powstała bardzo otwarta i nowoczesna wizja dla Wielkopolski jako regionu europejskiego z ambicjami, który chce być konkurencyjny, głównie poprzez swój zrównoważony rozwój i zajmować dobrą pozycję na mapie regionów Polski i w Europie.

II-Nadzwyczajny-Wielkopolski-Kongres-Samorzadowy-przyjal-7-tez-w-sprawie-kompetencji-i-finansowania-zadan-jednostek-samorzadu-terytorialnego

II Nadzwyczajny Wielkopolski Kongres Samorządowy przyjął 7 tez w sprawie kompetencji i finansowania zadań jednostek samorządu terytorialnego

W Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego było nas dziś ponad 200. My, samorządowcy z prawie całej Wielkopolski, spotkaliśmy się na kongresie, podczas którego wystosowaliśmy 7 tez w sprawie finansowania zadań JST. Kongres zorganizowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Wielkopolski, zaprosiliśmy Tomasza Grodzkiego, Marszałka Senatu RP, który objął wydarzenie swoim patronatem. Tematem kongresu były głównie finanse samorządowe, które stanowią podstawę działań na rzecz społeczności lokalnych. Jak refren brzmiała we wszystkich wypowiedziach opinia o wielkiej roli samorządów dla sprawnego funkcjonowania państwa oraz nasz niepokój związany z ich postępującym osłabianiem.

Sobotnie-Spotkanie-Noworoczne-bylo-okazja-do-podsumowan-refleksji-nad-swiatem-i-zyciem-snucia-planow-na-przyszlosc-te-najblizsza-i-dalsza

Sobotnie Spotkanie Noworoczne było okazją do podsumowań, refleksji nad światem i życiem, snucia planów na przyszłość – tę najbliższą i dalszą.

Miniony rok rozpoczął się tragicznie, śmiercią naszego kolegi, Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Jego pogrzeb był manifestacją wspólnoty wartości. Kilka miesięcy później pożegnaliśmy pierwszego marszałka województwa wielkopolskiego, Stefana Mikołajczaka. Ale był to też rok rocznic: świętowaliśmy 15 – lecie naszego członkostwa w Unii Europejskiej, oddaliśmy swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego, uczciliśmy 30 – lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Z tej okazji, w Gdańsku, odbyło się święto demokracji, podczas którego wypracowaliśmy w gronie samorządowców 21 tez samorządowych. Rok 2019 to także przyznanie Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk, wybory parlamentarne i 101. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Rok, który właśnie się rozpoczął, również obfitował będzie w ważne daty.

Dziekuje-Wszystkim-za-udzial-w-obchodach-101-rocznicy-wybuchu-Powstania-Wielkopolskiego

Dziękuję Wszystkim za udział w obchodach 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego!

Było refleksyjnie, było uroczyście, ale też radośnie! Tym razem tłumy Wielkopolan przyjęły nasze zaproszenie na pl. Wolności, gdzie 27 grudnia, po głównych uroczystościach przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, obejrzeliśmy wspólnie multimedialne widowisko ŚWIATŁO ZWYCIĘSTWA. POZNAŃ 2019. Sądząc po reakcji zgromadzonych, spektakl z udziałem laserów, w tym wirtualnej harfy, i projekcja nietypowej lekcji historii na budynku Arkadii, spodobały się!

Zapraszam-do-swietowania-101-rocznicy-wybuchu-Powstania-Wielkopolskiego-Uczcimy-bohaterow-i-bedziemy-cieszyc-sie-wolnoscia

Zapraszam do świętowania 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uczcimy bohaterów i będziemy cieszyć się wolnością

101 lat temu WOLNOŚĆ była na wyciągnięcie ręki! Wielkopolanie od dawna czekali, by po nią sięgnąć! Czekali na ten jeden dziejowy moment, pracując wytrwale, wierni Ojczyźnie, cierpliwie dzień w dzień, rok za rokiem… ponad 100 lat. Gdy większość regionów Polski już cieszyła się otrzymaną WOLNOŚCIĄ, Wielkopolanie sami musieli o nią zawalczyć. 27 grudnia 1918 r. byli już gotowi. Uzbrojoną ręką sięgnęli po WOLNOŚĆ. Przychodząc tego dnia każdego roku RAZEM przed pomnik Powstańców Wielkopolskich, pamiętajmy, że to oni podarowali nam WOLNOŚĆ. My możemy już tylko – jak oni – pracować wytrwale dla dobra Wielkopolski, wierni WOLNEJ Ojczyźnie. To nasz dług, wdzięczność i powinność. Indywidualna i zbiorowa. Nie tylko coroczna. Codzienna! – tymi słowami, jako główny gospodarz uroczystości obchodów 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zapraszam do wspólnego świętowania.

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od ponad 30 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Europejskiego Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.