Skontaktuj się ze mną

Aktualności

Pracujemy-nad-pomoca-dla-wielkopolskich-firm

Pracujemy nad pomocą dla wielkopolskich firm

Równocześnie z pracami nad wykorzystaniem Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+, czyli naszej części budżetu Unii Europejskiej, na wsparcie dla szpitali, pracujemy nad jego zaangażowaniem w pomoc dla wielkopolskich firm. W piątek 17 kwietnia uczestniczyłem w telekonferencji wszystkich marszałków polskich województw z Małgorzatą Jarosińską-Jedynak, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Maseczki-docieraja-do-szpitali

Maseczki docierają do szpitali

Wreszcie dotarł do Poznania nasz transport maseczek z Szanghaju! Trzy razu wypychany z kolejki przez dostawy rządowe, bo planowo miał przylecieć na Okęcie 6 kwietnia. We wtorek 14 kwietnia rano lądował w Warszawie, wczoraj, po przewiezieniu do Poznania, został przez nas rozładowany i przeliczony. Wszystko się zgadza: to 0,5 mln maseczek chirurgicznych i 80 tys. maseczek FFP2/N95.

80-rocznica-Zbrodni-Katynskiej

80. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Z powodu epidemii rocznicowe uroczystości nie mogły odbyć się w zaplanowanym terminie. Wiem, że to szczególnie bolesne dla członków rodzin pomordowanych na „nieludzkiej ziemi” oficerów. Dlatego, tak jak zapowiadałem, 14 kwietnia złożyliśmy hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Pan Prezes Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu Wojciech Bogajewski w imieniu rodzin katyńskich, a ja, jak co roku, w imieniu Wielkopolan. To zawsze przejmujące wspominanie, a w tym roku jeszcze ta pustka wokół!

Realne-wsparcie-w-walce-z-epidemia

Realne wsparcie w walce z epidemią

Wybuch epidemii COVID-19 stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Prowadzone działania, głównie w szpitalach Wielkopolski, mające zminimalizować skutki przebiegu epidemii, wymuszają konieczność zagwarantowania przede wszystkim niezbędnego sprzętu oraz środków ochrony osobistej, co skutkuje ogromnym obciążeniem finansowym tych jednostek. Część placówek ochrony zdrowia nie posiada wystarczających zasobów lokalowych i ludzkich do realizacji niniejszych badań. Potrzebują naszego wsparcia.

Odslonieto-tablice-upamietniajaca-prof-Jerzego-Regulskiego

Odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Jerzego Regulskiego

6 marca wraz z Maciejem Kozikiem, Prezesem Zarządu stowarzyszenia Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych oraz prof. Jerzym Stępniem odsłoniliśmy tablicę upamiętniającą prof. Jerzego Regulskiego – twórcę odrodzonego samorządu gminnego. Zawisła ona na froncie budynku przy ul. Sienkiewicza 22 w Poznaniu, w którym mieści się siedziba stowarzyszenia. Miałem szczęście uczestniczyć w budowaniu samorządu terytorialnego w Polsce niemal od początku, na wszystkich jego szczeblach. I muszę przyznać, że to właśnie te pierwsze, najtrudniejsze przecież lata, nie miały sobie równych. Bo tak ogromnego entuzjazmu i zaangażowania społecznego nie udało się osiągnąć już nigdy później. Budowaliśmy przecież dla siebie, z przekonaniem, że musi się udać. I się udało! To właśnie reforma samorządowa uważana jest za najbardziej udaną w procesie polskiej transformacji. Jej architektami byli profesorowie Jerzy Regulski, Jerzy Stępień i Michał Kulesza.

swietujemy-partnerstwo-z-Hesja

Świętujemy partnerstwo z Hesją!

Każda moja wizyta w Hesji jest kolejnym świadectwem bliskich i serdecznych kontaktów pomiędzy naszymi regionami, które pogłębiamy i pielęgnujemy już od dwóch dekad! Miło było znów spotkać się z Premierem Hesji Volkerem Bouffier w tym Kraju Związkowym.

Polska-druzyna-w-Europejskim-Komitecie-Regionow-w-nowej-kadencji-2020-2025

Polska drużyna w Europejskim Komitecie Regionów w nowej kadencji 2020 - 2025

Kolejny już raz zostałem jednogłośnie wybrany wiceprzewodniczącym Europejskiego Komitetu Regionów (EKR) i przewodniczącym polskiej delegacji narodowej na kadencję 2020-2025. Jestem zaszczycony mając w składzie naszej „drużyny” tak wielu znakomitych samorządowców, marszałków, prezydentów miast, starostów, burmistrzów i wójtów. Zaczynamy z optymizmem nową kadencję Komitetu w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Chcemy wspólnie z przedstawicielami innych europejskich samorządów zadbać o dobra przyszłość Unii Europejskiej i wszystkich jej obywateli, w warunkach poszanowania praw obywatelskich i zasad demokracji. Członkiem EKR jestem od 2006 roku, przewodniczącym polskiej delegacji od 2008, a od 10 lat wiceprzewodniczącym tego gremium.

Mamy-Strategie-rozwoju-wojewodztwa-wielkopolskiego-do-2030-roku

Mamy Strategię rozwoju województwa wielkopolskiego do 2030 roku!

Sejmik przyjął Strategię rozwoju województwa do 2030 roku. Dokument jest swoistą mapą drogową dla Wielkopolski na najbliższe 10 lat! Cieszymy się z dużej aktywności społecznej w procesie jej przygotowania. Powstała bardzo otwarta i nowoczesna wizja dla Wielkopolski jako regionu europejskiego z ambicjami, który chce być konkurencyjny, głównie poprzez swój zrównoważony rozwój i zajmować dobrą pozycję na mapie regionów Polski i w Europie.

II-Nadzwyczajny-Wielkopolski-Kongres-Samorzadowy-przyjal-7-tez-w-sprawie-kompetencji-i-finansowania-zadan-jednostek-samorzadu-terytorialnego

II Nadzwyczajny Wielkopolski Kongres Samorządowy przyjął 7 tez w sprawie kompetencji i finansowania zadań jednostek samorządu terytorialnego

W Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego było nas dziś ponad 200. My, samorządowcy z prawie całej Wielkopolski, spotkaliśmy się na kongresie, podczas którego wystosowaliśmy 7 tez w sprawie finansowania zadań JST. Kongres zorganizowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Wielkopolski, zaprosiliśmy Tomasza Grodzkiego, Marszałka Senatu RP, który objął wydarzenie swoim patronatem. Tematem kongresu były głównie finanse samorządowe, które stanowią podstawę działań na rzecz społeczności lokalnych. Jak refren brzmiała we wszystkich wypowiedziach opinia o wielkiej roli samorządów dla sprawnego funkcjonowania państwa oraz nasz niepokój związany z ich postępującym osłabianiem.

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od ponad 30 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Europejskiego Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.