Skontaktuj się ze mną

Aktualności

35-tys-kombinezonow-ochronnych-dla-wielkopolskich-szpitali

35 tys. kombinezonów ochronnych dla wielkopolskich szpitali

Przekazaliśmy pracownikom ochrony zdrowia kolejne środków ochrony osobistej. Kontynuujemy dzieło wsparcia białego personelu, któremu bardzo dziękuję za ofiarność i zaangażowanie na rzecz zdrowia Wielkopolan! Tym razem 35,6 tys. sztuk kombinezonów chroniących przed SARS-CoV-2 trafiło do 20 placówek i 2 stacji krwiodawstwa w naszym regionie. Najwięcej, bo 20 tys. kombinezonów otrzymał jednoimienny Szpital im. Józefa Strusia. Pozostałe w najbliższych dniach trafią do 19 marszałkowskich jednostek medycznych i regionalnych centrów krwiodawstwa w Poznaniu i Kaliszu.

Unijne-miliony-na-leczenie-dzieci-walczacych-z-chorobami-nowotworowymi

Unijne miliony na leczenie dzieci walczących z chorobami nowotworowymi

17 czerwca podpisałem z prof. dr hab. Andrzejem Tykarskim, Rektorem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu umowę na dofinansowanie projektu pn. „Poprawa jakości opieki nad dziećmi i młodzieżą z chorobą nowotworową w województwie wielkopolskim poprzez przebudowę i rozbudowę budynku Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera U.M. im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu oraz zakup niezbędnego wyposażenia”. Na jego realizację przeznaczyliśmy ponad 21 milionów złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Cała inwestycja kosztować będzie blisko 32 miliony. Ten projekt był dla nas wyjątkowy i leżał nam na sercu, biorąc pod uwagę kogo i czego dotyczy.

Kolejne-potezne-wsparcie-w-walce-z-COVID-19-Sprzet-trafia-do-szpitali-i-stacji-pogotowia-w-Wielkopolsce

Kolejne potężne wsparcie w walce z COVID-19. Sprzęt trafia do szpitali i stacji pogotowia w Wielkopolsce

Blisko 230 tys. sztuk środków ochrony osobistej oraz ponad 6 tys. litrów płynu do dezynfekcji trafia właśnie w ramach wsparcia Samorządu Województwa Wielkopolskiego z magazynów w Poznaniu do Wojewódzkich Szpitali Zespolonych w Kaliszu, Koninie i Lesznie, Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie, do Szpitala Specjalistycznego w Pile, Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii oraz SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

Pozyczka-plynnosciowa-dla-mikro-malych-i-srednich-firm-z-Wielkopolski-negatywnie-dotknietych-skutkami-epidemii-COVID-19

Pożyczka płynnościowa dla mikro, małych i średnich firm z Wielkopolski negatywnie dotkniętych skutkami epidemii COVID-19

Zakończyliśmy prace nad jedną z form wsparcia dla wielkopolskich firm – pożyczką płynnościową na zwiększenie kapitału obrotowego. Będzie stanowiła nasz komplementarny element pomocy, który uzupełni tzw. tarcze rządowe. To nie jest nasze ostatnie zdanie w walce z kryzysem! Cały czas działa pod moim przewodnictwem zespół roboczy ds. instrumentów wsparcia dla wielkopolskich przedsiębiorstw. Właśnie dziś w siedzibie Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju sp. z o.o. w Poznaniu zostały podpisane umowy umożliwiające Pośrednikom Finansowym rozpoczęcie udzielania wsparcia w postaci pożyczki płynnościowej na rzecz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z obszaru województwa wielkopolskiego, dotkniętym kryzysem ekonomicznym spowodowanym epidemią COVID-19.

Pracujemy-nad-pomoca-dla-wielkopolskich-firm

Pracujemy nad pomocą dla wielkopolskich firm

Równocześnie z pracami nad wykorzystaniem Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+, czyli naszej części budżetu Unii Europejskiej, na wsparcie dla szpitali, pracujemy nad jego zaangażowaniem w pomoc dla wielkopolskich firm. W piątek 17 kwietnia uczestniczyłem w telekonferencji wszystkich marszałków polskich województw z Małgorzatą Jarosińską-Jedynak, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Maseczki-docieraja-do-szpitali

Maseczki docierają do szpitali

Wreszcie dotarł do Poznania nasz transport maseczek z Szanghaju! Trzy razu wypychany z kolejki przez dostawy rządowe, bo planowo miał przylecieć na Okęcie 6 kwietnia. We wtorek 14 kwietnia rano lądował w Warszawie, wczoraj, po przewiezieniu do Poznania, został przez nas rozładowany i przeliczony. Wszystko się zgadza: to 0,5 mln maseczek chirurgicznych i 80 tys. maseczek FFP2/N95.

80-rocznica-Zbrodni-Katynskiej

80. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Z powodu epidemii rocznicowe uroczystości nie mogły odbyć się w zaplanowanym terminie. Wiem, że to szczególnie bolesne dla członków rodzin pomordowanych na „nieludzkiej ziemi” oficerów. Dlatego, tak jak zapowiadałem, 14 kwietnia złożyliśmy hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Pan Prezes Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu Wojciech Bogajewski w imieniu rodzin katyńskich, a ja, jak co roku, w imieniu Wielkopolan. To zawsze przejmujące wspominanie, a w tym roku jeszcze ta pustka wokół!

Realne-wsparcie-w-walce-z-epidemia

Realne wsparcie w walce z epidemią

Wybuch epidemii COVID-19 stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Prowadzone działania, głównie w szpitalach Wielkopolski, mające zminimalizować skutki przebiegu epidemii, wymuszają konieczność zagwarantowania przede wszystkim niezbędnego sprzętu oraz środków ochrony osobistej, co skutkuje ogromnym obciążeniem finansowym tych jednostek. Część placówek ochrony zdrowia nie posiada wystarczających zasobów lokalowych i ludzkich do realizacji niniejszych badań. Potrzebują naszego wsparcia.

Odslonieto-tablice-upamietniajaca-prof-Jerzego-Regulskiego

Odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Jerzego Regulskiego

6 marca wraz z Maciejem Kozikiem, Prezesem Zarządu stowarzyszenia Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych oraz prof. Jerzym Stępniem odsłoniliśmy tablicę upamiętniającą prof. Jerzego Regulskiego – twórcę odrodzonego samorządu gminnego. Zawisła ona na froncie budynku przy ul. Sienkiewicza 22 w Poznaniu, w którym mieści się siedziba stowarzyszenia. Miałem szczęście uczestniczyć w budowaniu samorządu terytorialnego w Polsce niemal od początku, na wszystkich jego szczeblach. I muszę przyznać, że to właśnie te pierwsze, najtrudniejsze przecież lata, nie miały sobie równych. Bo tak ogromnego entuzjazmu i zaangażowania społecznego nie udało się osiągnąć już nigdy później. Budowaliśmy przecież dla siebie, z przekonaniem, że musi się udać. I się udało! To właśnie reforma samorządowa uważana jest za najbardziej udaną w procesie polskiej transformacji. Jej architektami byli profesorowie Jerzy Regulski, Jerzy Stępień i Michał Kulesza.

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od ponad 30 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Europejskiego Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.