Skontaktuj się ze mną

Aktualności

Wielkopolskie-Centrum-Zdrowia-Dziecka-rosnie-w-oczach

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka rośnie w oczach

W ostatnich dniach września kolejny raz odwiedziłem budowę Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu. Okazja była podwójna – chciałem zobaczyć, na jakim etapie jest budowa tego szpitala, i jednocześnie wziąć udział w VII Dniach Otwartych Funduszy Europejskich, czyli w akcji promującej projekty realizowane przy wsparciu Funduszy Europejskich.

Leszczynski-Ratusz-odnowiony-przy-wsparciu-unijnym-z-WRPO-2014

Leszczyński Ratusz odnowiony przy wsparciu unijnym z WRPO 2014+

Udało nam się wygospodarować dodatkową pulę środków w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na wsparcie projektów związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego. Dzięki temu osiem projektów z Wielkopolski - w tym także leszczyński, związany z rewitalizacją Ratusza - otrzymały dofinansowanie. Ostatecznie dla Leszna przypadło 1 milion 900 tysięcy złotych, co stanowi 80 procent wartości inwestycji. Jestem przekonany, że te pieniądze zostaną zagospodarowane w sposób godny i właściwy na bardzo ważny cel dla mieszkańców miasta.

Traktujemy-bardzo-powaznie-te-szanse-dla-Wielkopolski-Wschodniej-jaka-daja-srodki-finansowe-w-ramach-Funduszu-Sprawiedliwej-Transformacji

Traktujemy bardzo poważnie tę szansę dla Wielkopolski Wschodniej, jaką dają środki finansowe w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

W Koninie w Agencji Rozwoju Regionalnego, podczas konferencji prasowej z udziałem Prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego oraz Posła na Sejm RP Tomasza Nowaka z Komisji Energetyki i Skarbu Państwa i Macieja Sytka, Pełnomocnika Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej rozmawialiśmy o sprawiedliwej transformacji dla Wielkopolski Wschodniej. Żeby przeprowadzić tę sprawiedliwą transformację potrzebne jest współdziałanie bardzo wielu środowisk. Zmierzamy - zgodnie z silnym przekazem politycznym w Brukseli - w stronę Zielonego Ładu, czyli takiej rzeczywistości, w której te tradycyjne formy produkcji energii elektrycznej m.in. z węgla brunatnego będą musiały ustąpić miejsca tym zielonym, czyli energii wiatrowej czy słonecznej. To wywoła bardzo poważne skutki w przestrzeni publicznej, zarówno te społeczne dla pracowników sektora energetycznego, jak i dla wszystkich, którzy z tym sektorem współpracują. Ale my traktujemy bardzo poważnie tę szansę dla Wielkopolski Wschodniej, jaką dają środki finansowe w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

swietuje-w-Gdansku-40-rocznice-podpisania-Porozumien-Sierpniowych

Świętuję w Gdańsku 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

„Solidarność na nowe czasy” – pod tym hasłem odbywają się w Gdańsku tegoroczne obchody Święta Wolności i Demokracji w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Uczestniczę w tych uroczystościach na zaproszenie Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Miałem okazję złożyć kwiaty przed pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970, wysłuchać Lecha Wałęsy, wziąć udział w symbolicznym otwarciu historycznej Bramy nr 2.

Lubuskie-obrady-Konwentu-Marszalkow-RP

Lubuskie obrady Konwentu Marszałków RP

Tematem obrad Konwentu Marszałków Województw RP w Lubniewicach w Województwie Lubuskim, w którym uczestniczyłem, był podział środków UE na lata 2021-2027 oraz walka ze skutkami Covid – 19.

Unijny-zastrzyk-finansowy-dla-wielkopolskich-mikro-i-malych-przedsiebiorcow

Unijny zastrzyk finansowy dla wielkopolskich mikro i małych przedsiębiorców

Właśnie podpisałem z Wielkopolską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę na realizację projektu „Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa” i przekazanie 100 milionów złotych na wsparcie mikro i małych przedsiębiorców z Województwa Wielkopolskiego, którzy z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2 utracili istotną część przychodów i ponieśli straty finansowe.

35-tys-kombinezonow-ochronnych-dla-wielkopolskich-szpitali

35 tys. kombinezonów ochronnych dla wielkopolskich szpitali

Przekazaliśmy pracownikom ochrony zdrowia kolejne środków ochrony osobistej. Kontynuujemy dzieło wsparcia białego personelu, któremu bardzo dziękuję za ofiarność i zaangażowanie na rzecz zdrowia Wielkopolan! Tym razem 35,6 tys. sztuk kombinezonów chroniących przed SARS-CoV-2 trafiło do 20 placówek i 2 stacji krwiodawstwa w naszym regionie. Najwięcej, bo 20 tys. kombinezonów otrzymał jednoimienny Szpital im. Józefa Strusia. Pozostałe w najbliższych dniach trafią do 19 marszałkowskich jednostek medycznych i regionalnych centrów krwiodawstwa w Poznaniu i Kaliszu.

Unijne-miliony-na-leczenie-dzieci-walczacych-z-chorobami-nowotworowymi

Unijne miliony na leczenie dzieci walczących z chorobami nowotworowymi

17 czerwca podpisałem z prof. dr hab. Andrzejem Tykarskim, Rektorem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu umowę na dofinansowanie projektu pn. „Poprawa jakości opieki nad dziećmi i młodzieżą z chorobą nowotworową w województwie wielkopolskim poprzez przebudowę i rozbudowę budynku Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera U.M. im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu oraz zakup niezbędnego wyposażenia”. Na jego realizację przeznaczyliśmy ponad 21 milionów złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Cała inwestycja kosztować będzie blisko 32 miliony. Ten projekt był dla nas wyjątkowy i leżał nam na sercu, biorąc pod uwagę kogo i czego dotyczy.

Kolejne-potezne-wsparcie-w-walce-z-COVID-19-Sprzet-trafia-do-szpitali-i-stacji-pogotowia-w-Wielkopolsce

Kolejne potężne wsparcie w walce z COVID-19. Sprzęt trafia do szpitali i stacji pogotowia w Wielkopolsce

Blisko 230 tys. sztuk środków ochrony osobistej oraz ponad 6 tys. litrów płynu do dezynfekcji trafia właśnie w ramach wsparcia Samorządu Województwa Wielkopolskiego z magazynów w Poznaniu do Wojewódzkich Szpitali Zespolonych w Kaliszu, Koninie i Lesznie, Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie, do Szpitala Specjalistycznego w Pile, Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii oraz SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od ponad 30 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Europejskiego Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.