Skontaktuj się ze mną

Aktualności

Seniorzy-na-Forum

Seniorzy na Forum

Jeszcze niedawno wydawało się, że diagnozy dotyczące starzenia się Europy nas nie dotyczą. Liczby jednak nie kłamią – w naszym regionie z roku na rok osób starszych przybywa, a tendencja jest rosnąca. Demografowie podają, że do 2050 roku będzie to trzecia część populacji mieszkańców Wielkopolski. Co zrobić, by jakość ich życia, wraz z zakończeniem aktywności zawodowej, nie była gorsza? Co zrobić, by nie musieli redukować swoich potrzeb? Co zrobić w końcu, by czuli się zdrowo i bezpiecznie? Na te pytania szukaliśmy wspólnie odpowiedzi podczas II Forum Seniora w siedzibie naszego Urzędu w miniony wtorek, który zorganizowaliśmy wspólnie z Głosem Wielkopolskim.

Nasza-gospodarka-wbrew-bardzo-dobrym-wskaznikom-wymaga-naprawy

Nasza gospodarka – wbrew bardzo dobrym wskaźnikom – wymaga naprawy

Wielkopolski Kongres Gospodarczy właśnie się zakończył. Ta debata, organizowana przez i dla przedsiębiorców, jest bardzo ważna dla samorządu województwa. Chcemy się wsłuchać w to, co ich zdaniem trzeba zmienić i poprawić w naszej gospodarce, bo wielkopolska gospodarka – wbrew bardzo dobrym wskaźnikom – jednak wymaga naprawy. Możemy się pochwalić stałym wzrostem gospodarczym, wielkością PKB dającą nam już status tzw. kraju przejściowego w Unii Europejskiej, mamy najniższy w kraju poziom bezrobocia, cieszymy się, że wciąż w Wielkopolsce wzrasta liczba firm i poziom nakładów inwestycyjnych. Ale…

Wielkopolska-2030

Wielkopolska 2030

18 września 2019 r. ruszają konsultacje Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego do 2030 roku. Wypracowaliśmy 180 – stronicowy dokument, w którym zaplanowaliśmy dobrą przyszłość Wielkopolski. Kolejno w Kaliszu, Lesznie, Pile, Koninie i w Poznaniu będziemy o nim dyskutować. By był skrojony na miarę – na miarę naszych potrzeb i ambicji. Będę się spotykał z mieszkańcami subregionów, by poznać ich uwagi. Każdy głos w tej dyskusji jest ważny!

Zapraszam-na-21-Wojewodzko-Archidiecezjalne-Dozynki-Wielkopolskie-do-Siedlca

Zapraszam na 21. Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie do Siedlca

Dlaczego do Siedlca? – Z dwóch powodów. Po pierwsze – świętowaliśmy już w wielu miejscowościach Wielkopolski, ale dotąd nie było dożynek na ziemiach zachodnich regionu. Po drugie – staramy się przenosić dożynki wojewódzkie do mniejszych ośrodków, w których panuje kameralna atmosfera, a wszyscy rolnicy czują się jak u siebie. Były już w Buku, Ślesinie, Pile, Liskowie, Gnieźnie, Ostrowie Wlkp., a nawet w Poznaniu. Teraz przyszła kolej na ziemie zachodnie i stąd Siedlec. Z tutejszym samorządem lokalnym tworzymy dobre, udane partnerstwo, dobrze wychodzą nam wspólne projekty i cieszymy się wspólnymi sukcesami. Bo ziemia wolsztyńska to region aktywnych ludzi: i przedsiębiorców, i rolników, którzy doskonale radzą sobie mimo wcale niełatwych warunków klimatycznych i glebowych. Takimi właśnie aktywnymi ludźmi są Emilia Szała, która prowadzi wraz z mężem gospodarstwo w Starym Widzimiu w gminie Wolsztyn, oraz Ryszard Buda z Wojciechowa w gminie Siedlec – tegoroczni starostowie, o czym przekonałem się podczas wizyty w ich gospodarstwach. Serdecznie zapraszam na święto plonów do Siedlca, tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia.

cwiercwiecze-Europejskiego-Komitetu-Regionow-okazja-do-dyskusji-na-temat-jego-pozycji-na-forum-unijnych-instytucji

Ćwierćwiecze Europejskiego Komitetu Regionów okazją do dyskusji na temat jego pozycji na forum unijnych instytucji

Niedawno świętowaliśmy w Brukseli ćwierćwiecze Europejskiego Komitetu Regionów, którego jestem wiceprzewodniczącym. Była to doskonała okazja do tego, by podzielić się refleksjami o jego roli na forum unijnych instytucji. Europejski Komitet Regionów cały czas intensywnie pracuje nad swoją pozycją i niewątpliwie po latach widoczny jest w tej sferze postęp.

Bylem-widzialem-rosnie

Byłem, widziałem, rośnie!

Za niecałe dwa lata nasze Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu przyjmie pierwszych małych pacjentów. Budowa szpitala, z pierwszym oddziałem ratunkowym w regionie, jest już na półmetku. Budynek w stanie surowym ma być gotowy do końca roku. Najważniejsze, żeby to był nowoczesnych, bardzo dobrze zorganizowany szpital, który będzie świadczył usługo medyczne dla małych pacjentów na najwyższym poziomie, a także zapewni komfort pobytu ich rodzicom. Na tym etapie pozostaje tylko trzymać kciuki za terminową realizację tej najbardziej wyczekiwanej inwestycji w Wielkopolsce.

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od ponad 30 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Europejskiego Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.