Skontaktuj się ze mną

3,5 tysiąca bochenków chleba do podziału na Dożynkach Wielkopolskich w Gnieźnie

3-5-tysiaca-bochenkow-chleba-do-podzialu-na-Dozynkach-Wielkopolskich-w-Gnieznie

2017-06-30

27 czerwca podczas konferencji prasowej Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego wraz z Księdzem Arcybiskupem Wojciechem Polakiem - Metropolitą Gnieźnieńskim, Prymasem Polski oraz Beatą Tarczyńską - Starostą Gnieźnieńskim i Tomaszem Budaszem - Prezydentem Gniezna zaprosili Wielkopolan na XIX Wojewódzko – Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie, które odbędą się 27 sierpnia w Gnieźnie.

"Ziemia Gnieźnieńska jako ziemia o charakterze rolniczym i z piastowskim rodowodem jest miejscem jak najbardziej godnym, by cieszyć się wojewódzkim świętem plonów. Dzięki przychylności Księdza Prymasa i życzliwej współpracy z samorządami lokalnymi możemy dziś wspólnie zaprosić Wielkopolan do Gniezna na Dożynki Wielkopolskie. To było moim marzeniem, które spełnia się teraz, gdy jesteśmy w roku obchodów 600-lecia prymasostwa w Gnieźnie i wciąż pełni przeżyć związanych z rocznicą 1050-lecia Chrztu Polski” - mówił Marszałek Marek Woźniak.


Z kolei Ks. Arcybiskup Wojciech Polak nawiązał do wymiaru duchowego dnia dziękczynienia Bogu za plony i rolnikom za trud ich zebrania, zachęcając jednocześnie do dzielenia się chlebem z innymi, którzy tego potrzebują.
Niewiele jest w Polsce miejsc, które - tak jak powiat gnieźnieński - łączą wielowiekową historię z nowoczesnym i dynamicznym rozwojem. To tu odbył się historyczny Zjazd Gnieźnieński. To w gnieźnieńskiej Katedrze złożone zostały szczątki św. Wojciecha – patrona naszej Ojczyzny. To Wzgórze Lecha było świadkiem koronacji pierwszych pięciu królów Polski. To wreszcie prawdopodobnie na Ostrowie Lednickim Mieszko I przyjął chrzest, włączając nasz kraj w krąg państw chrześcijańskich.

Niepowtarzalne walory kulturowe i historyczne dziedzictwo, malownicze szlaki piesze i rowerowe, bogactwo przyrodnicze to wizytówka powiatu. Położony w sercu Wielkopolski powiat gnieźnieński, w przeważającej części zajmują tereny rolnicze – co podkreśliła Starosta Beata Tarczyńska, chwaląc rolników tej ziemi za nowoczesne gospodarowanie.


Prezydent Tomasz Budasz opowiedział o wszystkich atrakcjach wpisujących się w tegoroczne dożynki, dla których sceną będzie plac św. Wojciecha oraz gnieźnieński Rynek.


Gospodarze dożynek spotkali się także z ich starostami Anną Frankiewicz z Pyszczynka i Zbigniewem Stajkowskim z Kłecka, którzy zaprezentowali swoje gospodarstwa i osiągnięcia.


XIX Wojewódzko- Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie w Gnieźnie, które odbędą się w ostatnią niedzielę sierpnia na placu św. Wojciecha przy ul. Jana Łaskiego, tradycyjnie rozpocznie o godz. 13.00 msza święta pod przewodnictwem J.E. Księdza Arcybiskupa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Po nabożeństwie uroczysty Obrzęd Dożynkowy wykona Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od godz. 16.30 na gnieźnieńskim Rynku rozpocznie się program artystyczny, którego zwieńczeniem będzie koncert Zespołu T.Love (20.30).
Wystawa Rolnicza, która tradycyjnie towarzyszy dożynkom czynna będzie od godz. 11.30 na placu św. Wojciecha. Świętowaniu towarzyszyć będą konkursy na najlepsze stoisko oraz na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

 

fot. UMWW

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od 33 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Przez prawie dziewięć lat pełnienia funkcji Marszałka Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.