Skontaktuj się ze mną

80. rocznica Zbrodni Katyńskiej

80-rocznica-Zbrodni-Katynskiej

2020-04-15

Z powodu epidemii rocznicowe uroczystości nie mogły odbyć się w zaplanowanym terminie. Wiem, że to szczególnie bolesne dla członków rodzin pomordowanych na „nieludzkiej ziemi” oficerów. Dlatego, tak jak zapowiadałem, 14 kwietnia złożyliśmy hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Pan Prezes Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu Wojciech Bogajewski w imieniu rodzin katyńskich, a ja, jak co roku, w imieniu Wielkopolan. To zawsze przejmujące wspominanie, a w tym roku jeszcze ta pustka wokół!

Zbrodnia Katyńska to jedna z najtragiczniejszych kart w dziejach naszego narodu. To akt zemsty Stalina na obrońcach Polski z roku 1920 i cyniczny plan pozbawienia naszego państwa elit.

To również tragiczna historia rodzin zamordowanych oficerów, których los długo nie był znany, a potem, po odkryciu prawdy, nie wolno było o tym wspominać.

To również heroiczna walka o pamięć, zakończona zwycięstwem, ale jednocześnie rodząca potrzebę dalszego wołania ku przestrodze następnych pokoleń. To właśnie zadanie staramy się konsekwentnie realizować!

W ramach symbolicznych, rocznicowych obchodów przy wejściu do budynku Urzędu Marszałkowskiego przy al. Niepodległości 34 w Poznaniu pojawiła się rocznicowa ekspozycja, prezentująca m.in. kopie listów oficerów do rodzin z więzień NKWD czy wizerunek porucznik pilot Janiny Lewandowskiej, córki generała Józefa Dowbora Muśnickiego, jednego z głównodowodzących Powstaniem Wielkopolskim 1918/1919. Porucznik Lewandowska była jedyną kobietą wśród polskich oficerów uwięzionych w obozie w Kozielsku, rozstrzelaną w Katyniu 21 lub 22 kwietnia 1940 roku. Kompozycję wizualną dopełniają fragmenty listów pomordowanych tam polskich obywateli.

Z naszej inicjatywy powstał też film dokumentalny zatytułowany „Nieśmiertelni", który premierę miał na stronie internetowej „Głosu Wielkopolskiego" w Dniu Pamięci Zbrodni Katyńskiej, 13 kwietnia.

Cześć Ich pamięci!

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od ponad 30 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Europejskiego Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.