Skontaktuj się ze mną

Byłem, widziałem, rośnie!

Bylem-widzialem-rosnie

2019-07-04

Za niecałe dwa lata nasze Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu przyjmie pierwszych małych pacjentów. Budowa szpitala, z pierwszym oddziałem ratunkowym w regionie, jest już na półmetku. Budynek w stanie surowym ma być gotowy do końca roku. Najważniejsze, żeby to był nowoczesnych, bardzo dobrze zorganizowany szpital, który będzie świadczył usługo medyczne dla małych pacjentów na najwyższym poziomie, a także zapewni komfort pobytu ich rodzicom. Na tym etapie pozostaje tylko trzymać kciuki za terminową realizację tej najbardziej wyczekiwanej inwestycji w Wielkopolsce.

Szpital powstaje w głównej mierze dzięki środkom unijnym, ale też  z budżetów centralnego i naszego. To w sumie ponad 420 mln zł.

Do dziś wykonano roboty budowlane o wartości przekraczającej 25 mln zł. Zakończono prace ziemne związane z wykonaniem wykopu pod budynek, usunięto wszystkie kolizyjne elementy infrastruktury w miejscu budowy, postawiono także mury oporowe okalające obiekt i fundamenty. Trwa właśnie wznoszenie budynku szpitala na całej jego powierzchni, w technologii żelbetowej. Prace realizowane są od poziomu kondygnacji -1, w najbardziej skomplikowanych częściach budynku, w szczególności części ostrodyżurowej, poprzez kondygnację zerową po poziomy +1 oraz +2 w części „łóżkowej”.  Rozpoczęto też stawianie ścian, rozwijana jest instalacja terenowa (wodociągowa, kanalizacja sanitarna i deszczowa), budowane są do niej przyłącza.

W Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka, inwestycji realizowanej przez samorządową spółkę Szpitale Wielkopolski,  będą leczone dzieci i młodzież do 18. roku życia. Szpital będzie miał ponad 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i ponad 2 tysiące pomieszczeń. Na pacjentów czekać będą 354 łóżka w  jednoosobowych salach z łazienką. Znajdzie się także miejsce dla opiekunów. W ramach inwestycji przewidziano utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

 

Na zdjęciu:
Izabela Grzybowska - wiceprezes spółki Szpitale Wielkopolski i Roman Jaskuła - dyrektor kontraktu z WARBUD

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od ponad 30 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Europejskiego Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.