Skontaktuj się ze mną

Ćwierćwiecze Europejskiego Komitetu Regionów okazją do dyskusji na temat jego pozycji na forum unijnych instytucji

cwiercwiecze-Europejskiego-Komitetu-Regionow-okazja-do-dyskusji-na-temat-jego-pozycji-na-forum-unijnych-instytucji

2019-07-15

Niedawno świętowaliśmy w Brukseli ćwierćwiecze Europejskiego Komitetu Regionów, którego jestem wiceprzewodniczącym. Była to doskonała okazja do tego, by podzielić się refleksjami o jego roli na forum unijnych instytucji. Europejski Komitet Regionów cały czas intensywnie pracuje nad swoją pozycją i niewątpliwie po latach widoczny jest w tej sferze postęp.

Dobrze było się spotkać z jego przewodniczącym, Karlem – Heinzem Lambertzem, Isabelle Boudineau, przewodniczącą komisji COTER i wiceprezydent Nowej Akwitanii oraz Markiem Weinmeisterem, sekretarzem stanu ds. europejskich Hesji. To było nasze wspólne przedsięwzięcie, zorganizowane w gronie regionów partnerskich Wielkopolski, wśród których są Hesja, Nowa Akwitania i Emilia – Romania.

Przewodniczący Lambertz postulował, by uczynić Europejski Komitet Regionów czymś na wzór Senatu Europejskiego. Uważam, że twarde umiejscowienie Komitetu w strukturze instytucji unijnych dałoby mu realny wpływ na proces legislacyjny. Podobne rozwiązanie zaproponowano na arenie krajowej. Zakłada ono skład izby wyższej parlamentu wywodzący się z przedstawicieli jednostek samorządów terytorialnych.

Wiele mówiliśmy o tym, że istotne jest, by zarówno Komisja Europejska, jak i Rada brały pod uwagę wypracowane przez nas zdanie już na wczesnym etapie procesu legislacyjnego. Tylko tak możemy być naprawdę skuteczni. Zgodziliśmy się, że pomimo, iż Europejski Komitet Regionów pełni jedynie rolę doradczą wobec instytucji europejskich, w ciągu ostatnich 25 lat nadał on tempo integracji samorządów w ramach polityki europejskiej i najlepiej reprezentuje interesy unijnych mieszkańców. Prowadzenie dyskusji z obywatelami jest niezbędne, by móc im uświadomić, jak wiele im Unia daje. Aktywne uczestnictwo w Europejskim Komitecie Regionów to nie tylko praca, ale też komunikacja tego, co robimy.  

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od ponad 30 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Europejskiego Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.