Skontaktuj się ze mną

Dołożyliśmy 14 mln złotych do zakupu nowoczesnego urządzenia do leczenia nowotworów

Dolozylismy-14-mln-zlotych-do-zakupu-nowoczesnego-urzadzenia-do-leczenia-nowotworow

2021-03-30

Dzisiaj uczestniczyłem w konferencji online, zorganizowanej przez nasze centrum onkologii w Poznaniu. Spotkanie służyło poinformowaniu o super nowoczesnym zakupie Wielkopolskiego Centrum Onkologii, które będzie miało już drugi CyberKnife, czyli nóż cybernetyczny, służący do leczenia najtrudniejszych przypadków nowotworów. Na ten właśnie nowoczesny akcelerator do radioterapii przeznaczyliśmy z budżetu Województwa Wielkopolskiego 14 mln złotych, a 14,5 mln zł pochodziło ze środków własnych Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Muszę powiedzieć, że w życiu decydentów takich jak ja, występują nieliczne dni, kiedy można odczuwać prawdziwą satysfakcję z tego, co się robi. Że te możliwości, które się posiada, mogą posłużyć ludziom –  w tym wypadku lekarzom  i pacjentom – do tego, aby pokonać te najbardziej dotkliwe skutki dla zdrowia i życia. Takim dniem jest właśnie moment, kiedy ogłaszamy zakup CyberKnife'a.
Z kolei prof. Julian Malicki, Dyrektor WCO podkkreślił, że Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu od początku swojej działalności dąży do poprawy dostępności do nowoczesnych radioterapii dla pacjentów. Najlepiej świadczy o tym fakt zorganizowania specjalnej konferencji dotyczącej zakupu drugiego CyberKnife'a. Jest to zrobotyzowany akcelerator do radioterapii nowotworów, którym można leczyć najtrudniejsze przypadki nowotworów, a wszelkie działania, dotyczące podnoszenia jakości i komfortu leczenia w Poznaniu, mają na celu rozwój ośrodka w oparciu o innowacyjny sprzęt i wykwalifikowaną kadrę medyczną.
Myślę, że lekarze czekają na to urządzenie, by mieć w ręce skuteczne, nowoczesne  narzędzie, spełniające wszystkie standardy światowe. Bo daje ono poczucie, że  wykorzystuje się to, czym świat może dysponować, ma się go w zasięgu ręki. I właśnie tego ważnego zakupu dokonujemy wspólnie z naszym centrum onkologii. Mam nadzieję, że urządzenie będzie spełniało wszystkie oczekiwania i będzie przynosiło wielu ludziom nadzieję na wyzdrowienie i że ono rzeczywiście nastąpi.
W konferencji wzięła także udział Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która przypomniała, że dzisiaj nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów w Polsce, zaraz po chorobach krążenia. Jak się okazuje, z przeprowadzonych szacunków wynika, że w 2030 r. będzie zapadało na choroby nowotworowe 200 tys. osób rocznie. Jednak postęp cywilizacyjny i tempo życia dzisiaj nie sprzyjają temu, by unikać tych chorób. Tym bardziej więc cieszy nas, że Wielopolskie Centrum Onkologii będzie dysponowało tym innowacyjnym narzędziem, które nie tylko  umożliwi zachowanie życia pacjenta, ale  – ze względu na skok technologiczny – pomoże zachować to życie w najlepszej formie i będzie precyzyjnie uderzało w chore miejsca  – dodała Paulina Stochniałek.
Nasze centrum onkologii należy do trzech ośrodków onkologicznych o największym w Polsce potencjale kadrowym, naukowym i liczbie leczonych chorych z udziałem radioterapii. Zrobotyzowany akcelerator CyberKnife to urządzenia dedykowanego napromienianiu trudno dostępnych nowotworów. Urządzenie jest niezwykle precyzyjne, pozwala tym samym chronić tkanki zdrowe u chorego.
Wtorkowe spotkanie miało charakter informacyjno-edukacyjny, dlatego też do udziału w konferencji zostali zaproszeni eksperci z różnych dziedzin leczenia onkologicznego, w tym torakochirurgii i urologii. Podczas wystąpień i prezentacji przedstawili zastosowania CyberKnife'a w leczeniu raka płuca, prostaty i nowotworów ośrodkowego układu nerwowego.
Chcialbym też przypomnieć, że jest to drugie takie urządzenie, które Samorząd Wojewodztwa Wielkopolskiego kupuje wspólnie z WCO. Poprzednie zostało zakupione z wykorzystaniem  funduszy Unii Europejskiej. Wówczas WCO było beneficjentem Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Wtedy dostało dofinansowanie w wysokości 40 proc. wartości urządzenia. Dzisiaj natomiast finansujemy naszą część w 100 proc. z budżetu SWW. Tego typu wydatki dla budżetu województwa są priorytetowe. To są wydatki kosztowne, ale dzisiaj, zwłaszcza w dobie pandemii, nie trzeba nikogo przekonywać, że inwestycje w opiekę zdrowotną stanowią inwestycje niezbędne. Dlatego trzeba bardzo dokładnie ważyć wszystkie cele, które są przed nami i wybierać te, które są najistotniejsze. A opieka zdrowotna jest numerem 1 na liście wszystkich wydatków, które – jako samorządowcy – będziemy ponosić. 
Jak doszlo do współfinansowania zakupu? Otóż w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Wielkopolskiego na 2021 rok i lata następne zostało ujęte przedsięwzięcie pn.: „Zakup cybernetycznie zrobotyzowanego akceleratora do radioterapii stereotaktycznej” realizowane przez Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu. Na jego realizację zostało zabezpieczonych 28,5 mln złotych, z tego 14 mln zł z budżetu Województwa Wielkopolskiego i 14,5 mln zł ze środków własnych WCO. 7 grudnia 2020 r. została zawarta umowa pomiędzy Województwem Wielkopolskim a WCO na realizację tego projektu. 
Całkowita wartość umowy na dostawę sytemu CyberKnife FIM wynosi 7 236 000 euro (brutto). 

Pobierz

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od ponad 30 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Europejskiego Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.