Skontaktuj się ze mną

Konferencja ws. projektu INPRONKO „Walczymy z rakiem. Protonoterapia inwestycją w zdrowie i naukę”

2017-10-24

Marszałek Marek Woźniak wziął udział w konferencji podsumowującej stan realizacji projektu INPRONKO zatytułowanej „Walczymy z rakiem. Protonoterapia inwestycją w zdrowie i naukę”, która odbyła się w Poznaniu w Pałacu Działyńskich.

"To jest trudny projekt systemowo, wykraczający poza pewne schematy finansowania unijnego, wymagający specjalnego podejścia. Łączy bowiem w sobie dwa obszary – opiekę medyczną i naukę. Można tę wiązkę protonów wykorzystać zarówno do leczenia pacjentów onkologicznych, jak i do badań naukowych. Taka była idea powstania konsorcjum, w którym są uczelnie i placówki opieki medycznej. Nie jest to standardowa realizacja, dlatego jest tu duża rola do odegrania przez różne ministerstwa, m.in. ministerstwa rozwoju. To musi być projekt centralny, współfinansowany zarówno ze środków UE, jak i budżetu państwa. W tej chwili potrzebny jest silny sygnał ze środowiska lekarzy i tego, które finansuje służbę zdrowia. Ta nowa, innowacyjna procedura w leczeniu raka miałaby być powszechnie dostępna i finansowana przez NFZ, nie eksperymentalna. To wymaga nowego podejścia" - powiedział Marszałek.

W wydarzeniu, którego organizatorem było Wielkopolskie Centrum Onkologii wzięli także udział m.in. Tadeusz Dziuba, poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Zintegrowanego Wielodyscyplinarnego Systemu Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych w Polsce Zachodniej INPRONKO, prof. Julian Malicki – dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii i jednocześnie koordynator projektu INPRONKO oraz prof. Rafał Dziadziuszko – konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej i Barbara Ulatowska – prezes Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią.
Jak podaje Wielkopolskie Centrum Onkologii, w Polsce, do 2025 roku, liczba pacjentów leczonych na nowotwory złośliwe wzrośnie o blisko 30% (w stosunku do roku 2014). Stąd potrzeba zdecydowanych działań zmierzających do poprawy dostępności do innowacyjnego i efektywnego leczenia. Jedną z takich terapii o wysokiej skuteczności i łagodnym przebiegu dla pacjenta jest protonoterapia – wysoce zaawansowana forma radioterapii, wykorzystująca leczenie protonami.
Projekt INPRONKO zrzesza konsorcjum 19 instytucji: uniwersytetów, ośrodków onkologicznych z 5 województw Polski Zachodniej oraz samorządów, a jego partnerem jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

„Protonoterapia to usługi medyczne najwyższej klasy światowej. Metoda ta jest obecnie popularna w Stanach Zjednoczonych właśnie dlatego, że jest tak delikatna dla pacjenta. Stworzenie ośrodka w Poznaniu będzie korzyścią zarówno dla pacjentów, jak i przysłuży się rozwojowi polskiej nauki” – mówił Marszałek Woźniak podpisując list intencyjny w tej sprawie w maju 2014 roku.

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od 33 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Przez prawie dziewięć lat pełnienia funkcji Marszałka Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.