Skontaktuj się ze mną

Marszałek zachęca do wspólnego świętowania 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Marszalek-zacheca-do-wspolnego-swietowania-99-rocznicy-wybuchu-Powstania-Wielkopolskiego

2017-12-18

Podczas tegorocznych centralnych uroczystości 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w szczególny sposób wspomnimy Józefa Dowbor Muśnickiego (1867 -1937), generała broni, głównodowodzącego siłami powstańczymi od 16 stycznia 1919 roku. W tym roku przypada 150. rocznica jego urodzin. O szczegółach powstańczych obchodów podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim opowiedział gospodarz uroczystości, Marszałek Marek Woźniak oraz jego goście.

„Zaczynamy 27 grudnia przy grobie Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Potem spotykamy się przy Pomniku Powstańców Wielopolskich, skąd przemarszem przemieszczamy się do kościoła farnego. O godz. 16.00 zapraszamy na plac Wolności, gdzie będzie szereg atrakcji, dla tych którzy chcą w tym dniu w jakiś sposób być obecni na tych uroczystościach, a chcą też skorzystać z tej mniej formalnej formy obchodów, która pozwoli zarówno zobaczyć rekonstrukcję powstańczą, przyjrzeć się replice cennej zdobyczy z tamtych czasów – pojazdowi Erhardt czy uczestniczyć w biegu powstańczym” – poinformował Marszałek Woźniak, który zaprosił także na warszawską odsłonę uroczystości, która tradycyjnie odbędzie się następnego dnia, 28 grudnia. W rytm rocznicowych obchodów wpisuje się również rekonstrukcja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania oraz uroczystości w Lusowie przy grobie gen. Dowbora Muśnickiego.

Piotr Wojtczak, Sekretarz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 , będącego tradycyjnie współorganizatorem uroczystości zaprezentował inicjatywy Towarzystwa, wśród nich przyznanie Nagród Doboszy Powstania, którymi honorowane są osoby propagujące pamięć o historii sprzed 99 lat.

Jedną z najnowszych tradycji świętowania 27 grudnia jest Bieg Powstania Wielkopolskiego. W jego tegorocznej edycji weźmie udział 1500 osób, a lista startowa jest już zamknięta – poinformował Seweryn Stuła, organizator biegu.

Szczególnym momentem piątkowego spotkania prasowego było przekazanie Marszałkowi Markowi Woźniakowi przez Marię Gąsiorowską, artystkę – plastyk egzemplarza „Wyprawy zbąszyńskiej. Wspomnień uczestnika” autorstwa Stanisława Celichowskiego, uczestnika Powstania. Publikacja ukazała się w 1935 roku, nakładem „Głosu” Poznań.

W załączeniu pełen program centralnych obchodów 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego wraz z opisem poszczególnych wydarzeń.

Organizatorem uroczystości jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

 

Więcej o powstańczych inicjatywach w Wielkopolsce www.27grudnia.pl

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od 33 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Przez prawie dziewięć lat pełnienia funkcji Marszałka Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.