Skontaktuj się ze mną

Solidarnościowa pomoc Samorządu Województwa Wielkopolskiego dla samorządów poszkodowanych w sierpniowej nawałnicy

2017-09-18

Z inicjatywy Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego radni wojewódzcy podczas nadzwyczajnej Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego 15 września 2017 r. podjęli przez aklamację uchwałę ws. przyznania pomocy solidarnościowej pierwszej grupie samorządów powiatów i gmin poszkodowanych w sierpniowej nawałnicy.

2 mln 330 tys. złotych trafi do 15 samorządów: Miasta i Gminy Września, Gminy Mieleszyn, Miasta Gniezno, Gminy Opatówek, Gminy Dominowo, Powiatu Wrzesińskiego, Gminy Malanów, Powiatu Rawickiego, Gminy Kiszkowo, Powiatu Gnieźnieńskiego, Gminy Chrzypsko Wielkie, Gminy Miejskiej Koło, Miasta i Gminy Jaraczewo, Gminy Wapno oraz Miasta i Gminy Nekla.

Marszałek Marek Woźniak przypomniał, że już 18 sierpnia pierwszy raz poinformował starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów, że mogą wystąpić do Samorządu Województwa Wielkopolskiego o środki na usunięcie skutków nawałnic. Zgodnie z przepisami, władze regionalne mogą pomóc powiatom i gminom w usuwaniu skautów katastrof. Piątkowa uchwała to odpowiedź na zgłoszone zapotrzebowanie. „Nasza pomoc będzie z pewnością znaczącym wsparciem, które pozwoli samorządom, przy udziale środków własnych i odszkodowań z ubezpieczeń naprawić powstałe straty” – podkreślił Marszałek. Wsparciem zostaną objęte prace dot. budynków oświatowych, obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz pomocy społecznej, a także komunalne budynki mieszkalne i infrastruktura drogowa oraz parkowa.

Decyzja o udzieleniu wsparcia dla kolejnych 17 samorządów, które oszacowały straty w drugiej kolejności - również o wartości około 2 milionów złotych - ma zapaść podczas sesji Sejmiku 25 września 2017 roku.
W załączeniu wykaz samorządów objętych wsparciem.

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od 33 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Przez prawie dziewięć lat pełnienia funkcji Marszałka Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.