Skontaktuj się ze mną

Wielkopolska podziękowała za plony

Wielkopolska-podziekowala-za-plony

2017-08-28

Na placu Świętego Wojciecha w Gnieźnie, tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia, rolnicy z naszego regionu podziękowali za plony. Do wspólnego dzielenia się chlebem z tegorocznych zbiorów zaprosili Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Arcybiskup Wojciech Polak - Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, Beata Tarczyńska - Starosta Gnieźnieński i Tomasz Budasz - Prezydent Gniezna.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że możemy się dziś spotkać pomimo kataklizmu, który kilkanaście dni temu przeszedł przez Gniezno, boleśnie dotykając wiele rodzin - niszcząc domy, gospodarstwa, uprawy, nie oszczędzając symbolu miasta - katedry.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomagali w usuwaniu skutków nawałnicy, a poszkodowanym pragnę przekazać wyrazy szczerego współczucia i zapewnienie, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego, w miarę możliwości, wspierać będzie władze powiatu i miasta w naprawianiu szkód. Podjąłem już w tym kierunku konkretne decyzje.

Takie zdarzenia, których niestety, na skutek ingerencji człowieka w przyrodę, będzie coraz więcej, są sprawdzianem naszej solidarności. Są też tragicznym przypomnieniem, że nie wszystko zależy od nas. A dożynkowe święto, obchodzone na polskiej ziemi od wieków, uczy pokory wobec sił przyrody i jej poszanowania” – powiedział Marszałek Marek Woźniak.

List okolicznościowy do uczestników i organizatorów gnieźnieńskich uroczystości skierowali Andrzej Duda, Prezydent RP oraz Beata Szydło, Prezes Rady Ministrów RP.

W dożynkach wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, parlamentarzyści ziemi wielkopolskiej, samorządowcy z całego regionu, przedstawiciele instytucji zaangażowanych w rozwój rolnictwa, służb mundurowych oraz duchowieństwa.

Jak co roku pierwszym punktem regionalnego święta plonów było otwarcie wystawy rolniczej z udziałem Marszałka Marka Woźniaka. Następnie dziękczynną mszę świętą celebrował Prymas Polski, który poświęcił chleb i dożynkowe wieńce.

W niedzielne popołudnie nie zabrakło tradycyjnego obrzędu dożynkowego, zaprezentowanego przez Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Chlebem z tegorocznych ziaren, otrzymanym od starostów dożynek - Anny Frankiewicz i Zbigniewa Stajkowskiego – Marszałek podzielił się z uczestnikami uroczystości.

Tę część świętowania zakończyło wręczanie nagród w konkursach na najlepszy wieniec dożynkowy i stoisko dożynkowej wystawy. Pierwsze miejsce w konkursie na wieniec dożynkowy zajął Powiat Pilski, na drugim miejscu znalazł się Powiat Koniński a na trzecim Powiat Złotowski. Nagrody za najciekawsze stoiska trafiły do: LGD „Trakt Piastów” z Łubowa, Spółdzielni Rolniczo – Handlowej „Rolnik” z Pobiedzisk i plantacji „Lawendowe Zdroje” z Pakszyna. Nagrody w postaci rowerów z ładowarkami trzymali również uczniowie uczestniczący w konkursie „Chroniąc planetę stawiajmy na OZE”.

Artystyczną części dożynek wypełniły występy Orkiestry Dętej Powiatu Gnieźnieńskiego, Zespołu Folklorystycznego Obertas, Chóru Metrum, Teatru Odeon oraz finalistów IV edycji Kalejdoskopu Talentów. Widzowie mieli okazję obejrzeć również blok pokazowy przygotowany w ramach 64. Sezonu Artystyczno – Kulturalnego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Ostatnim punktem programu wielkopolskich dożynek był wieczorny koncert na Rynku zespołu T.Love.

 

fot. UMWW

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od ponad 30 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Europejskiego Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.