Skontaktuj się ze mną

Zielone światło dla zakupu kolejnych nowoczesnych pociągów

Zielone-swiatlo-dla-zakupu-kolejnych-nowoczesnych-pociagow

2019-09-02

Dzisiejszym podpisem pod umową o dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020, daliśmy zielone światło dla zakupu kolejnych nowoczesnych pociągów.

Dzisiejszym podpisem pod umową o dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020, daliśmy zielone światło dla zakupu kolejnych nowoczesnych pociągów.  

Na nabycie 4 nowych pociągów spalinowych, które będą kursować po najbardziej obleganych przez podróżnych trasach, przeznaczyliśmy prawie 66,4 mln zł.

Te pociągi kupi nasza spółka samorządowa, Koleje Wielkopolskie, która wciąż zwiększa swój potencjał operacyjny, a w porównaniu do czasu, kiedy startowała, zdążyła już podwoić liczbę pasażerów. Poprawa mobilności naszych mieszkańców, szczególnie w godzinach szczytu, plus moda na to, by przesiąść się z auta do komfortowego pociągu, wymagają od naszego przewoźnika atrakcyjnej oferty. Ważny jest też efekt ekologiczny.

W przyszłości, te 4 nowe pociągi będą mogły być hybrydami, funkcjonującymi nie tylko jako pojazdy spalinowe, ale i elektryczne. Teraz pozostaje nam już tylko czekać, aż wjadą na wielkopolskie tory!

Projekt opiewa na przeszło 96 mln zł. Koleje Wielkopolskie będą miały do dyspozycji 4 nowe, trójczłonowe, spalinowe zespoły trakcyjne, które przewiozą jednorazowo 330 osób, z prędkością co najmniej 120 km/h.

Celem realizacji projektu jest poprawa mobilności mieszkańców regionu przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnych skutków oddziaływania na środowisko, a jego rezultatem będzie usprawnienie transportu publicznego na terenie naszego województwa poprzez zapewnienie dogodnych warunków dojazdu do miejsc pracy, szkół, centrów kultury i usług społecznych oraz miejsc wypoczynku.

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od ponad 30 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Europejskiego Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.