2020-12-29
Jak co roku razem z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego byliśmy organizatorami głównych poznańskich uroczystości w ramach obchodów 102. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Tym razem – ze względu na pandemię – celebrowaliśmy to najważniejsze wielkopolskie święto w skromnej formie. Dziękuję wszystkim, którzy w różny sposób przyczynili się do przygotowania tego szczególnego wydarzenia, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa.
Przygotowując tegoroczne uroczystości i rezygnując z zaproszenia gości, nie chcieliśmy, by poczucie obowiązku wzięło górę nad potrzebą zachowania bezpieczeństwa. Dziś bowiem patriotyzm to nie tylko pamięć o historii i szacunek dla bohaterów, to także dbałość o bezpieczeństwo państwa i społeczeństwa! Najpierw – o godz. 16.40 – zabrzmiały syreny w całym mieście, zaśpiewaliśmy hymn Polski i po moim krótki wystąpieniu złożyliśmy wspólnie z zaproszonymi gośćmi wiązankę kwiatów. Pochyliliśmy głowy i oddaliśmy cześć Powstańcom Wielkopolskim: Wicemarszałek Wojciech Jankowiak, Paulina Stochniałek i Jacek Bogusławski, Członkowie Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Małgorzata Waszak-Klepka, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, a także Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak i Piotr Zalewski, Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego oraz Tadeusz Musiał, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i Zenon Wechmann, Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, Prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Swoje wiązanki także złożyli Wicewojewoda Aneta Niestrawska w imieniu Prezesa Rady Ministrów oraz przedstawiciele Garnizonu Poznań.
Wcześniej, zanim rozpoczęła się ceremonia przed pomnikiem, złożyłem kwiaty przy tablicach upamiętniających wybitne osobistości związane z powstaniem: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Marynarzy Powstańców Wielkopolskich oraz przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich, a na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan – na grobach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego.
Ponieważ w tym roku – ze względów bezpieczeństwa - obchody rocznicowe przenieśliśmy do przestrzeni wirtualnej, uroczystość była transmitowana na stronie 27grudnia.pl. Wciąż można ją tam obejrzeć w zakładce „Aktualności”: https://27grudnia.pl/program-obchodow/transmisja-uroczystosci-sprzed-pomnika-powstancow-wielkopolskich/4430
Zaraz po zakończeniu ceremonii przed pomnikiem także na stronie 27grudnia.pl odbyła się premiera pierwszego pełnometrażowego fabularyzowanego filmu dokumentalnego w reż. Tadeusza Litowczenki oraz Dominiki Wójcik-Skolimowskiej pt. „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. Film można oglądać na tej stronie do 8 stycznia w zakładce „102. rocznica obchody” (https://27grudnia.pl/program-obchodow/zobacz-pierwszy-pelnometrazowy-film-dokumentalny-poswiecony-historii-zwycieskiego-powstania-wielkopolskiego/4522). Samorząd Województwa Wielkopolskiego miał swój udział w powstaniu dokumentu, dofinansowując jego produkcję.
Nazajutrz pojechaliśmy do stolicy. Co roku, 28 grudnia, staramy się być w Warszawie i świętować kolejną rocznicę wybuchu naszego zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Uważamy, że nasza obecność tu – w stolicy – jest integralną częścią obchodów, ponieważ to powstanie przyniosło niezwykle ważny efekt dla odradzającej się Polski. Przyłączyło tereny Polski zachodniej do odradzającej się ojczyzny i wzmocniło jej potencjał. Pamiętamy, że rok 2020 jest także rokiem stulecia Bitwy Warszawskiej, w której swój udział mieli Wielkopolanie. W stolicy złożyliśmy kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie i przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym.Udaliśmy się także przed pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na Łączkę, gdzie spoczywają szczątki zamordowanych przez UB żołnierzy podziemia niepodległościowego z lat 1948-55.
Chciałbym jeszcze przypomnieć, że z powodu pandemii całe tegoroczne, blisko miesięczne, obchody 102. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbywały się w przestrzeni wirtualnej pod hasłem #POWSTANIEna102. W ramach kampanii można było uczestniczyć w czterech akcjach. Jedna z nich – #ŻYCZENIAna102 – wykreowała wśród Wielkopolan nowy zwyczaj wysyłania na kartkach czy w esemesach lub w mailach życzeń z okazji rocznicy wybuchu powstania. Ostatnią akcją #ŚPIEWAMYna102 – zamykającą kampanię 27 grudnia – było wspólne rodzinne śpiewanie „Marsylianki Wielkopolskiej”. Ciągle można też zobaczyć na filarach przy wejściu do budynku Urzędu Marszałkowskiego mikro galerię – wystawę „Dzieci w Powstaniu”. Cztery zdjęcia, ilustrujące udział najmłodszych w insurekcji poznańskiej, pozostaną tam do 16 lutego 2021 r. A wszystkie informacje dotyczące Powstania Wielkopolskiego, świętowania jego rocznicy są na stronie 27grudnia.pl
Cieszę się, że nasze działania znalazły tak szeroki odzew wśród Wielkopolan, którym spodobało się #POWSTANIEna102.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję tym, którzy i w realnej, i w wirtualnej przestrzeni przyczynili się do organizacji obchodów naszego wspólnego święta, a także wszystkim, którzy ze zrozumieniem podeszli do przepisów bezpieczeństwa, jakie wymogła na nas pandemia.