Skontaktuj się ze mną

Koleje Wolności, czyli pełną parą o Powstaniu

Koleje-Wolnosci-czyli-pelna-para-o-Powstaniu

2018-10-07

Lokomotywa pod parą, ze starymi, zabytkowymi wagonami, przejechała czwartą trasą w ramach projektu „Koleje Wolności 1918-2018”. W sobotę w podróż zabytkowym pociągiem wybrali się mieszkańcy Poznania i okolicznych gmin.

Tym razem sobotnia podróż szlakami Powstania Wielkopolskiego była okazją do rodzinnego spędzenia czasu. Ostatniego dnia zaplanowano przejazd dla wszystkich chętnych. Pociąg retro wyruszył o 16.27 z dworca Poznań Główny. Trasa prowadziła przez Swarzędz, Rokietnicę i Kiekrz zakończyła się na Dworcu Letnim, gdzie przed dwudziestą „Koleje wolności” zatrzymały się z gwizdem i w efektownych kłębach pary.

Podróżnych przywitał współorganizator projektu, Marszałek Marek Woźniak, mówiąc „Cieszę się, że projekt pn. „Koleje Wolności” zyskał popularność, że przez te kilka dni dzieci i młodzież tak chętnie brały udział w żywych lekcjach historii. Mam nadzieję, że dzięki tej atrakcyjnej scenerii, w której mogli poznawać historię oraz sylwetki bohaterów powstania, ta wiedza pozostanie z nimi na długo.” Podróżni, którzy wysiedli na peronie, mieli okazję wysłuchać koncertu zespołu Poznańska Piętnastka z piosenkami z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Część poznaniaków, która przyszła przywitać pociąg, chętnie korzystała z okazji i robiła pamiątkowe zdjęcia. Także fasady budynku zabytkowego dworca, na której odbywały się projekcje z wykorzystaniem starych zdjęć z powstańcami w roli głównej.

Wcześniej, od środy do piątku, lokomotywa z wagonami retro jechała śladami Powstania Wielkopolskiego, pełniąc rolę sal lekcyjnych. O Powstaniu, umundurowaniu Armii Wielkopolskiej czy roli kobiet w wielkopolskim zrywie słuchali uczniowie, którzy zdecydowali się wziąć udział w tak nietypowej lekcji historii. Na każdej wyznaczonej stacji przysiadały się kolejne klasy w różnym wieku. „Chcemy, aby także najmłodsi mieszkańcy Wielkopolski utożsamiali się z historią regionu i wydarzeniem, którego stulecie w tym roku obchodzimy” – mówił jeden z edukatorów. Rekonstruktorzy i rekonstruktorki w roli nauczycieli – robili duże wrażenie.

Podróż pociągiem retro okazała się nie lada gratką. Okazało się, że dla wielu uczniów była to pierwsza jazda pociągiem w życiu. I to tak wyjątkowym! Lekcje miały charakter opowieści i rozmowy o naszej wspólnej historii, często zaczynały się od pytania, „Czy wiecie, dlaczego tu jesteście?”, prowadziły przez opowieść o ciekawostkach i faktach. Uczniowie otrzymywali pamiątkowe rozetki, przypinki i okolicznościowe plakaty z trasą, którą danego dnia jechała kolej wolności. Otrzymywali także solidną porcję wiedzy.

Przypomnijmy, Samorząd Województwa Wielkopolskiego jest organizatorem obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. O zwycięstwie Wielkopolan będą mieli okazję dowiedzieć się mieszkańcy całego kraju dzięki kampanii promocyjnej pn. „Wolność liczy się w każdym wieku”. Wszystkie informacje dostępne są na www.27grudnia.pl

fot. rekografia.pl

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od ponad 30 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Europejskiego Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.