Skontaktuj się ze mną

Marszałek w Warszawie: Powstanie Wielkopolskie ważne dla całego kraju

Marszalek-w-Warszawie-Powstanie-Wielkopolskie-wazne-dla-calego-kraju

2017-12-29

28 grudnia, jak co roku dzień po uroczystościach w Poznaniu, zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim 1918/1919 chwaliliśmy się w Warszawie.

W intencji Powstańców została odprawiona msza święta w kościele oo. Dominikanów przy ul. Freta. Po nabożeństwie wiązanki kwiatów zostały złożone przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Hołd bohaterom z Wielkopolski sprzed 99 lat oddaliśmy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczęło wielu z nich. Tam Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego mówił: „ Dziś, na warszawskich Powązkach oddajemy hołd tym, o których powiedzieć możemy z dumą: Chwała zwycięzcom. Oddajemy hołd Powstańcom Wielkopolskim, naszym przodkom, którzy podjęli nierówną walkę o niepodległość i zwyciężyli.” Marszałek podkreślił również: „Powstanie Wielkopolskie długo nie mogło doczekać się sprawiedliwej oceny i godnego miejsca w polskiej historii. Jako potomkowie jego uczestników czujemy się zobowiązani do tego, aby wskazywać znaczenie Wielkopolskiej Insurekcji dla całego polskiego narodu i podtrzymywać pamięć o wydarzeniu, które dla nas Wielkopolan znaczy bardzo wiele. Jesteśmy dumni z czynów naszych ojców, a przypominanie o nich uważamy za swój obowiązek i zaszczyt.” (pełna treść przemówienia w załączniku).

Po uroczystościach złożono kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i oddano hołd Żołnierzom Niezłomnym.

Organizatorem uroczystych obchodów w Warszawie, w których Marszałkowi Woźniakowi towarzyszyli Wicemarszałkowie Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski, był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, współorganizatorem – Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od ponad 30 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Europejskiego Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.