Skontaktuj się ze mną

Świętuję w Gdańsku 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

swietuje-w-Gdansku-40-rocznice-podpisania-Porozumien-Sierpniowych

2020-08-31

„Solidarność na nowe czasy” – pod tym hasłem odbywają się w Gdańsku tegoroczne obchody Święta Wolności i Demokracji w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Uczestniczę w tych uroczystościach na zaproszenie Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Miałem okazję złożyć kwiaty przed pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970, wysłuchać Lecha Wałęsy, wziąć udział w symbolicznym otwarciu historycznej Bramy nr 2.

Solidarność i Porozumienia Sierpniowe były fundamentem polskiej demokracji. Dla mojego pokolenia to był wielki początek! Początek zmian w naszym kraju i potem w naszej części Europy. Pamiętam ten niesamowity entuzjazm społeczny i poczucie solidarności nas wszystkich. Cieszę się, że mogę świętować tę rocznicę w Gdańsku. Europejskie Centrum Solidarności to najlepsze miejsce dla uczczenia tej ważnej dla wszystkich Polaków daty. 

Biorę udział także w kilku dyskusjach: „Solidarność na nowe czasy”, „Samorządowa Solidarność  w edukacji. Co robić, gdy nie można liczyć na rząd” oraz „Samorządy dla Polski – spotkanie samorządowców nt. organizacji nowego ruchu samorządowego”.

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od ponad 30 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Europejskiego Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.