Skontaktuj się ze mną

Zapraszam do świętowania 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uczcimy bohaterów i będziemy cieszyć się wolnością

Zapraszam-do-swietowania-101-rocznicy-wybuchu-Powstania-Wielkopolskiego-Uczcimy-bohaterow-i-bedziemy-cieszyc-sie-wolnoscia

2019-12-20

101 lat temu WOLNOŚĆ była na wyciągnięcie ręki! Wielkopolanie od dawna czekali, by po nią sięgnąć! Czekali na ten jeden dziejowy moment, pracując wytrwale, wierni Ojczyźnie, cierpliwie dzień w dzień, rok za rokiem… ponad 100 lat. Gdy większość regionów Polski już cieszyła się otrzymaną WOLNOŚCIĄ, Wielkopolanie sami musieli o nią zawalczyć. 27 grudnia 1918 r. byli już gotowi. Uzbrojoną ręką sięgnęli po WOLNOŚĆ. Przychodząc tego dnia każdego roku RAZEM przed pomnik Powstańców Wielkopolskich, pamiętajmy, że to oni podarowali nam WOLNOŚĆ. My możemy już tylko – jak oni – pracować wytrwale dla dobra Wielkopolski, wierni WOLNEJ Ojczyźnie. To nasz dług, wdzięczność i powinność. Indywidualna i zbiorowa. Nie tylko coroczna. Codzienna! – tymi słowami, jako główny gospodarz uroczystości obchodów 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zapraszam do wspólnego świętowania.

W czwartek 26 grudnia o godzinie 16.00 tradycyjnie powitamy Ignacego Jana Paderewskiego na Dworcu Letnim w Poznaniu. To dobrze już wszystkim znana inicjatywa Poznańskiego Chóru Nauczycieli imienia tego wybitnego patrioty oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Najważniejszy będzie jednak  piątek 27 grudnia – data wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Rocznicę świętować będziemy od rana do wieczora.

Już o godzinie 11.15 złożymy wiązanki na mogiłach generała Stanisława Taczaka oraz pułkownika Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Następnie oddamy hołd Franciszkowi Ratajczakowi, Dowódcom Powstania Wielkopolskiego, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, 15. Pułkowi Ułanów Poznańskich oraz Marynarzom Powstańcom Wielkopolskim, składając kwiaty przy tablicach ich upamiętniających.

O godzinie 12.30 rozpocznie się msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w Farze Poznańskiej, a o godzinie 16.30 zapraszam przed pomnik Powstańców Wielkopolskich. Zaś o godzinie 18.30 na plac Wolności, gdzie wspólnie obejrzymy widowisko multimedialne ŚWIATŁO ZWYCIĘSTWA Poznań 2019. Po raz pierwszy w tradycyjne ramy poznańskich uroczystości wpisujemy nowoczesną formę narracji historycznej – mapping. Widowisko to jest atrakcyjną propozycją dla wszystkich Wielkopolan, którzy pojawią się na placu Wolności w Poznaniu. Będziemy świadkami feerii efektów świetlnych i pirotechnicznych oraz gry laserów, z pomocą których przypomniane zostaną najważniejsze powstańcze wydarzenia. Sceną widowiska będzie fasada budynku Arkadii. Oprócz głównego pokazu widowisko zostanie dwukrotnie powtórzone. Przed pokazem na wszystkich czekać będzie degustacja bezalkoholowego grzańca oraz unikatowe świecące pamiątki-niespodzianki.

Natomiast nazajutrz, w sobotę 28 grudnia, udam się wraz z wielkopolską delegacją do Warszawy, gdzie przypomnimy o spektakularnym czynie naszych bohaterów sprzed 101 lat najpierw podczas mszy świętej w ich intencji w kościele oo. Dominikanów o godzinie 12.00, a następnie o godzinie 13.30 podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kwiaty złożymy także na grobach powstańców wielkopolskich spoczywających na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym.

Jestem Wielkopolaninem. Tutaj się urodziłem, ukończyłem studia, pracuję i mieszkam.

Urodziłem się w Kaliszu i tam ukończyłem Szkołę Podstawową nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich. Naukę w szkole średniej rozpocząłem już w Poznaniu w III Liceum Ogólnokształcącym, a mieszkałem wtedy na ulicy Zeylanda. Potem były studia na kierunku archeologia Polski i powszechna na UAM w Poznaniu. Już w trakcie studiów przeprowadziłem się do Suchego Lasu. Mieszkam w tej pięknej podpoznańskiej wsi od ponad 30 lat.

Jestem dumny, że pracując na różnych szczeblach samorządu, mogłem mieć w tych przemianach swój udział. Jako Marszałek Województwa Wielkopolskiego decydowałem o wielu sprawach związanych z rozwojem regionu i budowaniem jego silnej pozycji w Zjednoczonej Europie. Aktywnie działam w strukturach Europejskiego Komitetu Regionów - chcę, aby samorządowy głos był słyszalny w Brukseli.

.